Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 sierpnia 2018 r.
18:54

Jarmark Jagielloński 2018. Tak bawiliśmy się w sobotę. Co nas czeka w niedzielę?

Autor: Zdjęcie autora agdy

Piątek był idealny na wędrówkę między straganami. Sobota zachęcała do tańca. Niedziela jest po to, by zobaczyć co się
przegapiło

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kto w ciągu dnia zaglądał na plac koło klasztoru dominikanów (kiedyś nazywany przy Teatrze Andersena) widział scenę i solidną przestrzeń wyłożoną deskami do tańca. Po godz. 22 to samo miejsce okazywało się zbyt ciasne by pomieścić wszystkich
tancerzy i publiczność. Podczas nocnych potańcówek nie ma co marzyć o tańcach z figurami, bo jest taki tłum!

Tańczenie zaczęło się uroczyście. – Jaki macie ładny hejnał – skomentował ktoś w sobotę w tłumie. Hejnał o godz. 22? Tak, w czasie Jarmarku Jagiellońskiego takie sytuacje się zdarzają. Potem był chodzony na rozgrzewkę, na lekko licząc 60 par. Skoczniejsze tańce miały jeszcze większe wzięcie. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego która jako pierwsza grała do nogi zbierała zasłużone pochwały.

A orkiestra to: Joanna Glińska, Cecylia Korona, Milena Siczek, Marzena Makaruk, Julia Herman-Iżycka, Sebastian Pikula, Julia Szafraniec, Jan Tarkowski, Adam Mart, Jakub Chamryga, Kamil Królik, Jakub Korona, Monika Domaciuk, Ewelina Prokopiuk, Eliasz Kuśmierz, Michał Kalita, Mateusz Borny, Olga Koziel, Sebastien Beliah, Grażyna Pluta, Katarzyna Goc. Prowadzący: Maciej Filipczuk, Przemysław Łozowski, Marcin Kowalczuk, Ewa Grochowska.

Kto chciał fachowo wypaść na parkiecie mógł się zapisać na warsztaty. W niedzielę ostatnie spotkanie uczestników zajęć. Przedmiot wykładowy: polskie tańce tradycyjne.

- Trzeba mieć jakieś zainteresowania, jakąś pasję – mówi jedna z uczestniczek zajęć Katarzyna, pytana po co młodym ludziom nauka polskich tańców tradycyjnych. Jest tu ze znajomymi: Wioletą (przyszła lekarz weterynarii) i Kubą (przyszły architekt). Dziewczyny zaczynają opanowywać kroki mazurka i dopiero uczą się jak po oberkowych obrotach nie tracić równowagi i głowy. Kuba mówi, że jest  już niezłym tancerzem i w ogóle interesuje się muzyka ludową. – Gram na fagocie, skrzypcach, gitarze. Jeździłem po wsiach na Powiślu, okolicach Garwolina i rozmawiałem ze starszymi muzykami, zbierałem dawne melodie. Ciekawe rzeczy opowiadali, na przykład o umiejętności grania oberka przez ponad godzinę przy wykorzystaniu krótkiego motywu muzycznego. Jak się zakładali kto tak potrafi zagrać do tańca. To się nazywało ober godzina 10 – wspomina student.

Zajęcia do muzyki na żywo – przygrywa kapela Katarzyny Zedel - trwają od godz. 15 do 18.

Sobota była bardzo taneczna, bo artyści występujący na dziedzińcu zamkowym zapraszali do porzucenia krzeseł i wspólnej zabawy. Monsieur Doumani i Violons Barbares okazali się mistrzami w rozruszaniu widowni. Niezwykłym doświadczeniem jarmarkowym jest wizyta w metafizycznym zakątku. Brać udziału nie można ale można popatrzeć i niedziela jest ostatnią okazją (godz. 10-13 i 14-17).

W krużgankach klasztoru dominikanów od czwartku trwają zajęcia, które są najważniejszymi na tegorocznym jarmarku. W tym roku bohaterką jest koronka a tam właśnie trwa Letnia Szkoła Koronkarstwa. Już sam fakt, że koronkarskich tradycji jest kilka daje pojęcie o złożoności problemu. Uczestniczki zapisując się na zajęcia mogły wybierać czy będzie je uczyła pani Eugenia Wieczorek (Jarocin) – koronka czółenkowa (frywolitka); pani Czesława Lewandowska (Ostrołęka) – kurpiowska koronka szydełkowa wykonywana ściegiem siatkowym; pani Mariola Wojtas (Koniaków) – koniakowska koronka szydełkowa; pani Irena Sapiejka (Sieradz) – sieradzka koronka szydełkowa wykonywana ściegiem siatkowym czy pani Magdalena Cięciwa (Marcinkowice) – zakopiańska koronka klockowa.

Wszystkie nauczycielki mają profesury z oczek, słupków, węzełków, nitek wierzchnich i pedagogiki z psychologią. Cierpliwie
tłumaczą, pokazują, liczą i chwalą nawet drobne postępy.

Niby Jarmark Jagielloński trwa ale tu jakoś inaczej. Można chodzić w ciszy między salami i stołami przy których siedzą kobiety. Z anielską cierpliwością pokonują kolejne złośliwości nitek, szpilek, szydełka i czółenka. Najbardziej dynamicznie jest w grupie zakopiańskiej koronki klockowej. Ta technika wymaga specjalnych stanowisk pracy, słychać stukanie drewnianych elementów na których nawinięte są nici. Prowadząca podchodzi do uczestniczek zajęć. Najwięcej się dzieje.

Po wizycie na zajęciach Letniej Szkoły Koronkarstwa nikt nie będzie narzekał na ceny gotowych koronek na jarmarku. Koronkową serwetę natychmiast przeliczy na tygodnie pracy.

Inne koronkowe niedzielne warsztaty: godz. 10-12 patio ul. Grodzka 7 warsztaty koronki czółenkowej (frywolitki) prowadzi Teresa Buczyńska; godz. 12.30-14 warsztaty wykonywania koronki teneryfowej – przy stoisku Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej; godz. 12-15 na błoniach wielkoskalowa koronka – wspólne wykonywanie plenerowej instalacji inspirowanej koronką – ŻyWa Pracownia.

Pozostałe informacje

Matura z matematyki? "100 proc. będzie na luzie"
film

Matura z matematyki? "100 proc. będzie na luzie"

We wtorek uczniowie w całej Polsce mierzą się z królową nauk - matematyką. Dla jednych zmora, dla innych spokój ducha. O przeżyciach przed egzaminem opowiedzieli nam uczniowie XXIII LO w Lublinie.

Problemy dyrektorki wiejskiej podstawówki. Zasiądzie na ławie oskarżonych

Problemy dyrektorki wiejskiej podstawówki. Zasiądzie na ławie oskarżonych

Gdy przedstawiano jej zarzuty, odmówiła składania wyjaśnień. Ale przed sądem coś powiedzieć będzie musiała, bo Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie oskarżyła dyrektorkę Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach o przekroczenie uprawnień. Grozi za to do 3 lat więzienia.

Eksplozja nowych brzmień na żywo!
9 maja 2025, 19:00

Eksplozja nowych brzmień na żywo!

Już w najbliższy piątek (9 maja) na scenie lubelskiego klubu TrzyMaj, pojawi się zespół Twoosty Mayonez – uważany jedno z najciekawszych zjawisk na polskiej scenie jazzowej.

Tej amunicji w Polsce nie wytwarza nikt inny. Zwiększą produkcję i zatrudnienie w Lubelskiem

Tej amunicji w Polsce nie wytwarza nikt inny. Zwiększą produkcję i zatrudnienie w Lubelskiem

Nawet 150 tysięcy sztuk pocisków rocznie zamierza produkować Mesko. Pierwsze sztuki amunicji już zeszły z linii produkcyjnych w Kraśniku. Firma się rozbudowuje i będzie poszukiwać nowych pracowników.

PGE Start Lublin w ostatnim meczu fazy zasadniczej zagra z liderem rozgrywek

PGE Start Lublin w ostatnim meczu fazy zasadniczej zagra z liderem rozgrywek

PGE Start Lublin zakończy sezon zasadniczy środowym meczem z Anwilem Włocławek

A2 na odcinku Swory-Biała Podlaska

Pierwsza taka decyzja GDDKiA. Budowa nowego odcinka A2 tylko dla wybranych państw

Jest przetarg na budowę autostrady A2 od węzła Biała Podlaska w kierunku wschodnim. GDDKiA zdecydowała się na wykluczenie z udziału w tym postępowaniu wykonawców z tzw. państw trzecich. To pierwsza taka decyzja inwestora.

zdjęcie ilustracyjne
galeria

Matura 2025. Co można wnieść na egzamin z matematyki?

W poniedziałek ruszyły matury. Dziś obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym.

Zamojski Szpital Niepubliczny ma z KPO do wydania ponad 9 mln zł na unowocześnienie ZOL

Za pieniądze z KPO. Więcej łóżek dla ciężko chorych pacjentów

Tuż przed majówką podpisana została umowa na modernizację zakładu opiekuńczo-leczniczego w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. Inwestycję finansowaną dzięki pieniądzom z Krajowego Planu Odbudowy zrealizuje miejscowa firma.

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty